Skôr ako sa začnete vykonávať pohybovú aktivita, je potrebné sa v prípade vážnejšieho ochorenia poradiť so svojim lekárom.
Pravidelnosť cvičenia 2 až 4 krát týždenne je ideálna pre udržanie zdravia, štíhlej línie, dobrej kondície i duševnej pohody.
Trvanie cvičebnej jednotky by malo byť v rozsahu minimálne 40 min., nakoľko ku spaľovaniu tukov dochádza až po 20 min. nepretržitého cvičenia.
Rozohriatie a rozcvičenie v trvaní 5-10 min. pred samotným cvičením, znižuje riziko zranení pohybového aparátu a pripravuje telo na výkon.
Stredná intenzita zaťaženia, v rozsahu pulzovej frekvencie 130-150 úderov / min. zabezpečuje optimálne spaľovanie tukov.
Postupné zvyšovanie náročnosti cvičenia, predchádza pretrénovaniu, resp. vyčerpaniu organizmu. V prípade dlhšej prestávky (z dôvodu choroby, zranenia...) sa odporúča postupne zvyšovať intenzitu aj objem cvičenia.
Správne dýchanie: Výdych je pri prekonávaní svalového odporu, pri dvíhaní, príťahu alebo tlačení končatiny (závažia). Nádych je pri spätnom pohybe, kedy sa končatina (závažie) spúšťa nadol.
Strečing je potrebný vykonávať v závere každej cvičebnej jednotky, aby svalstvo zostalo pružné a aby sa znížil účinok kyseliny mliečnej vyplavovanej do svalov po cvičení (svalovka).
Čisté športové oblečenie a uterák na cvičenie, by malo byť samozrejmosťou.
Čistá a pevná športová obuv (so spevnením členka) zvyšuje bezpečnosť a komfort cvičenia. Odporúča sa značková obuv, ktorá nezanecháva stopy na podlahe.
Pestrá strava rozdelená do 5 menších jedál počas dňa, napomáha zrýchliť metabolizmus tukov.
Pitný režim: počas cvičenia sa odporúča vypiť približne 0,5 litra tekutín za hodinu. Denne by sa malo vypiť minimálne 2 litre tekutín.
Pomer príjmu a výdaja energie je dôležitým faktorom pri úprave telesnej hmotnosti.